Revize Co to je a co tu je? z 19. Srpen 2015 - 23:21

Momentálně tato doména slouží k provozu podpůrných programů pro rozvoj projektu OpenStreetMap. Tím hlavním sub-projektem je import adres z RÚIAN (Registr územní identifikace a nemovitostí). Import je prakticky dokončen, ovšem lidé staví nové domy (a staré se bourají) a tak každý měsíc vznikne a zanikne několik tisíc adresních míst.

Během rozvoje tohoto subprojektu jsem se musel mnoho věcí naučit. Nejlépe je se učit praktickým zkoumáním a tak zde běží zmenšenína (= pouze Česká republika) hlavních subsystémů OpenStreetMap.

  • OSM API je hlavní databáze, která obsahuje veškerá mapová data včetně historie. Ve zdejší zmenšenine obsahuje jen Českou republiku, a to bez historie. Každý gigabajt diskového prostoru je totiž na hostingu mnohem dražší, než kdybychom zašli do obchodu koupit si disk. V této databázi nelze registrovay uživatelské účty (tedy registrovat je lze, ale budou ihned automaticky zakázány). Registrujte se raději v té skutečné, celosvětové databázi.
  • Nominatim je geokodér a reverzní geokodér. Geokodér je program, kterémupoložíte dotaz - třeba název nějakého místa - a on Vám ukáže, kde to je. Reverzní geokod=r dělá opak - tedy zadáte mu zeměpisnou polohu a o Vám napíše, jak se to místo jmenuje.
  • Statistiky importu adres z RÚIAN ukazují, nakolik je naše mapa pozadu za oficiálním, státním seznamem adresních míst.

Veškeré zde zobrazované mapové podklady se odnikud nepřebírají, ale všechny jsou generovány zde. Mapové podklady můžete použivat pro svoji potřebu. Asi největší uplatnění naleznou při práci s editorem map JOSM (či jiným, oblíbeným editorem Usmívající se). K dispozici jsou následující TMS vrstvy:

Ukázku těchto vrstev můřete vidět na http://ruian.poloha.net